Úvod

 

Čeští animátoři v čele s legendárním Břetislavem Pojarem připravili filmovou podobu známých Autopohádek spisovatele Jiřího Marka. Ten se proslavil mimo jiné populárními kriminálními příběhy z Panoptika Hříšných lidí a Panoptika města pražského.

 

Autopohádky: první filmová verze

 

 

alt

Není to poprvé, co se Autopohádky dočkaly filmového zpracování. Již v roce 1983 podle nich natočil hraný film Automärchen východoněmecký režisér Erwin Stranka, jinak absolvent pražské FAMU.

Autopohádky CD Chinaski a Lucie Bílá

 

 

 

V letech 2004 a 2008 je namluvili na CD členové skupiny Chinaski spolu s dalšími známými hosty (Lucie Bílá, Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová nebo Pavel Nový). Zároveň přidali písničky, které se příběhy z Autopohádek inspirovaly. V roce 2009 také s Autopohádkami absolvovali velmi úspěšné turné po divadelních scénách.

Celovečerní povídkový film je sestaven ze čtyř animovaných epizod a hrané části, která vše spojuje a vytváří rámec příběhu. Každá z pohádek je zpracována jinou technikou a jiným tvůrčím týmem.

 

 

O princezně, která se nesmála

 

 

 

První epizoda, inspirovaná Pohádkou o princezně, která se nesmála, je animována poloplastickou technologií. Tu režisér Břetislav Pojar úspěšně vyzkoušel již na nestárnoucích "medvědech, co se potkali u Kolína...". Výtvarníkem je Pavel Koutský, který v příběhu animuje i snové představy.

 

O účetním a víle

 

 

 

Druhý příběh využívá klasickou animaci loutek. Výtvarníkem a režisérem je Michal Žabka a příběh o Víle a účetním je zábavný pro děti a poučný pro tatínky.

O rybáři Maršíčkovi

 

 

 

Třetí část je animována velmi neobvyklou technologií papírové ploché loutky v reálném prostoru. Výtvarníkem je Bára Dlouhá a režisérem František Váša. Příběh o rybáři, jeho ženě a zlaté rybce je známý, jeho nová interpretace ve světě kol a motorů je však naprosto originální.

Vincent

 

 

 

Čtvrtá epizoda se odehrává v nedaleké budoucnosti. Režisér a výtvarník Libor Pixa doufá, že zdravý rozum zvítězí nad chamtivostí a touhou být za každých okolností první. 3D technologie vzniká ve "virtuálním světě" a do práce na ní se zapojují animátoři a tvůrci z celé Evropy.

Příběh Antonína Kužílka

 

 

 

Příběh Antonína Kužílka je hraný film, který tvoří předěly mezi 4 animovanými pohádkami. Režisérem hraných předělů je Jakub Kohák. S realizací hraných částí pomohla produkce Stillking. Ta u nás natáčela Letopisy Narnie a v současnosti Mission Impossible. Vypravěčem je zpěvák skupiny Chinaski a také studovaný herec Michal Malátný.

Studio Soundsquare  

Zvukovou postprodukci má na starosti zkušené studio Soundsquare a držitelé několika Českých lvů Pavel Rejholec a Marek Hart.

 

26 klasických 35mm kopií + digitální kopie.

 

              animation people   © 2011 copyright Animation People / All Rights Reserved

                                  Realizace webu: Capsa.cz