zajímavosti z nebo o natáčení

 

Autopohádky kniha alt
 
 

První Autopohádky vznikly jako psaný text v psacím stroji spisovatele pana Jiřího Marka. Tento úspěšný scénárista měl už na svém kontě řadu významných filmů a seriálů – třeba Vraždu v hotelu Excelsior nebo Hříšní lidé města pražského. 

 
Až na malé výjimky šlo v jeho tvorbě o detektivky a krimi příběhy. Možná právě tato monotematičnost byla příčinou vzniku pohádek pro děti – pro vlastní děti. 
 
Tak spatřily světlo světa Autopohádky – knížka.

 

 

 

   
Autopohádky CD Chinaski a Lucie Bílá
 
Autopohádky – mluvené slovo – mělo podobný příběh: rockeři ze skupiny Chinaski začali připravovat dětské postýlky. 
 
A svým dětem chtěli dát něco, co umí nejlépe. Sáhli proto po námětu, který v nich rezonoval od dětství, a natruc svému vydavateli nahráli dětské písničky. Úspěch se dostavil jako vždy, když místo chladného kalkulu zarezonuje v projektu duše.

 

 

 

   
Autopohádky CD Chinaski a Lucie Bílá
 

Půvabné písničky z filmu, ale i spousta dalších, které se do něj nevešly, nicméně už se dostaly do širšího povědomí na koncertech kapely Chinaski i prostřednictvím médií, vyjdou ve speciálním slidepackovém vydání v široké prodejní síti vzápětí po premiéře 21.3. Lucie Bílá jako host, Chinaski jako osvědčení hitmakeři a 18 písniček o autech a řidičích s nezaměnitelnými texty, doprovázející legendární pohádku pro malé i velké. Titulní filmovou písní je nový singl "Duše z gumy".

 

 

 

Práce na filmu začaly v roce 2006 literární a technickou přípravou. Náš záměr byl uchopit příběhy podobně, jak byly napsané: jednoduché, lehké a veselé. Podobně jako autoři před námi jsme chtěli všem i sobě udělat radost. Proto jsme uvažovali o nízkorozpočtovém projektu, udělaném takříkajíc “doma”. Proto trvala příprava tak dlouho: ladily se technologie, hledaly se cesty jak co nejefektivněji provést natáčení.

 

 

účetní a víla

 

 

alt Natáčení animací začalo v listopadu 2009 nejkomplikovanějším loutkovým příběhem – Účetní a víla. Další příběhy se postupně přidávaly v průběhu roku 2010.

O princezně která se nesmála

 

 

  Příběh “O princezně...” je animován poloplastickou technologií. Znamená to, že figurky mají poloplastický reliéf a při animaci leží na průhledném skle. Inovací této technologie bylo, že všechny elementy se natáčely postupně – na klíčovacím pozadí. Pak se takto nasnímané prvky sesazovaly v počítačích vzájemně dohromady i s pozadím.

O rybáři Maršíčkovi

 

 

  Technologie povídky “O rybáři...” vypadá zdánlivě jako nejjednodušší. Opak je pravdou! Vývoj technologie animovaných papírových postaviček probíhal přes půl roku. Nebylo lehké zajistit, aby papírové figurky pevně stály v reálném prostředí a přitom se volně pohybovaly jako loutky. Postupně ateliér zaplnilo neuvěřitelné množství fází – ručiček, hlaviček a nožiček. Hlavní animátor – pan Alfons Mensdorff Pouilly – několikrát denně obracel oči v sloup s proslovem: ”Zlatá klasická loutka...”

Vincent

 

 

  Povídka “O Vincentovi” je realizována klasickou 3D animační technologií. Zvláštností je možná režijní pojetí. Zkušený 3D autor Libor Pixa dobře ví, jaké jsou kapacity a možnosti českých 3D animátorů. Proto napsal scénář tak, aby dynamizoval hru střihem. Kromě toho může mít tato povídka přívlastek “kosmopolitní”. Některé její části vznikaly v Británii, některé v Argentině nebo Rumunsku...

Příběh Antonína Kužílka

 

 

  Hrané epizody se natáčely na přelomu října až listopadu 2010 na různých lokacích v Praze, Poříčanech a hlavně v Mladé Boleslavi. Škoda auto – zcela logicky generální partner - nám velmi vyšel vstříc a umožnil natáčení v prostorách, kde se nesmí ani fotit, natož filmovat. Natáčet za plného provozu byl opravdu adrenalinový zážitek jak pro štáb, tak pro ochranku a možná i zaměstnance Škody. Jenom doufáme, že malá autogramiáda Ondřeje Vetchého mezi zaměstnanci nezpůsobila závažný výpadek ve výrobním plánu podniku...

 

Postprodukce probíhala už za třeskutých mrazů ve vytopeném postprodukčním domě ACE-Prague, zvuk se realizuje v Soundsquare.

 

 

 

              animation people   © 2011 copyright Animation People / All Rights Reserved

                                  Realizace webu: Capsa.cz